Ruční výroba nožů SAKAI TAKAYUKI

 Naše cesta do Japonska se přiblížila ke svému konci a my jsme poslední den měli ještě jeden cíl. Přiznám se, že jsem se na návštěvu manufaktury na ruční výrobu nožů společnosti Aoki Hamono seisakucho hooodně těšil. A bylo na co. V Hotelu v Osace nás vyzvedl pan Hirohisa Ogawa a po necelé půlhodince jsme byli na místě. Nenápadná plechová budova se tyčila v poklidné příměstské čtvrti a vyvolávala zdání spíše skladiště, než řemeslné dílny. O to větší překvapení to bylo uvnitř. Už při vstupu bylo vidět, že zde panuje čilý ruch (den naší návštěvy byl v Japonsku státní svátek), který jsme rozhodně nečekali. Okamžitě jsem zaznamenal zvuk tlučení kladiva do železa a proto jsem se hned hrnul k peci, kde kraloval na Japonce poměrně vysoký mladík v kožené zástěře - Hocho Kaji, tedy mistr kovář Itsuo Doi z tradičního a známého rodu, který již několik generací tuto jedinečnou a těžkou profesi vykonává. Koncert pro oheň, ruce a kladivo nás přesvědčil, že to opravdu umí a při pohledu na množství vykovaných čepelí nožů typu Yanagiba nám spadla brada, zkrátka ručně vyráběné nože jsou vyjímečné.

Další zastávkou pak byla brusírna. Tady vládne pevnou rukou místní poklad - Mitsuo Yamatsuka, řemeslný dělník a PAN brusič. Jeho ukázka tvorby výbrusu a leštění byla pro mně osobně, jako pro brusiče velmi inspirativní a přiznám se, že jsem dozvěděl i drobné finesy, které jsem doposud neznal. 

Nože Sakai Takayuki patřili již dříve mezi mé oblíbené, nicméně po této návštěvě jsou mi ještě bližší, kouzlo ručně vyráběných japonských nožů je omamné ....

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz