Nošení nože v Evropě?🔪🌍

Evropská komise před nějakou dobou navrhla členským státům omezení některých typů nožů z důvodu bezpečnosti. Jak se s tím jednotlivé státy popasovaly? Posuďte sami:

Belgie 🇧🇪

Všeobecný zákaz nošení nožů.

Bosna a Hercegovina 🇧🇦

Žádné omezení, týkající se nožů, se neuvádí.

Česká republika 🇨🇿

Žádné zákonné omezení není (zatím 😇).

Dánsko 🇩🇰

V Dánsku jsou zakázány nože s automatickým otevíráním, motýlci (balisongy), vrhací nože, dýky a prodloužené dýky. Dále platí zákaz v otevřených prostorách a ve vozech pro zavírací nože, které se otevírají jednou rukou, nebo zavírací nože s pojistkou, nezávisle na délce čepele. Povoleny jsou pouze zavírací nože s maximální délkou čepele do 7 cm, které nemají pojistku. Výjimky jsou možné v případě výkonu povolání, při lovu, rybaření nebo sportovní činnosti. V těchto případech mohou být používány také zavírací nože s pojistkou a pevné nože do 12 cm. Nůž musí být transportován tak, aby nemohlo dojít k jeho přímému použití, tzn. - v autě zabalen v kufru nebo v nějaké tašce, atp.

Finsko 🇫🇮

Pro běžné nošení platí legální důvod bez jakýchkoliv omezení.

Francie 🇫🇷

Francie posuzuje všechny nože jako zakázané předměty, víceméně jsou povoleny pouze nože kuchyňské. Hodně zde záleží na posouzení úředníka, ale určitě zakázané jsou nože automaticky otevírané, nože delší než 10 cm a nože otevíravé jednou rukou.

Nizozemsko 🇳🇱

Zde jsou povoleny mimo větší města zavírací nože s délkou čepele do 7 cm a pevné nože s celkovou délkou do 28 cm - musíte, ale mít legální důvod (vysvětlení), proč máte nůž u sebe (např. sportovní aktivity). Ve velkých městech platí obecně zákaz nošení nožů.

Chorvatsko 🇭🇷

Skládací a pevné nože je při příjezdu do země nutné zaregistrovat na hraničním přechodu. Platí i pro export nožů.

Irsko 🇮🇪

V Irsku je zakázaný jakýkoliv nůž na veřejnosti, tzn. že ani do 3 palců, když u tebe najdou nůž, musíš mít na něj pádný důvod.

Itálie 🇮🇹

Ve městech je nošení nožů všeobecně zakázáno. K vlastnictví motýlků, vrhacích či vystřelovacích nožů je zapotřebí zvláštní povolení. Pevné nože a i zavírací nože s pojistkou jsou za určitých okolností povoleny. V Itálii platí také nutnost bezpečného uschování během transportu.

Lucembursko 🇱🇺

V Lucembursku je vlastnictví většiny typů nožů úplně zakázáno. Patří sem vystřelovací nože, pevné nože, motýlci (balisongy), bajonety, meče, vrhací nože a nože, které lze otevřít jednou rukou. Pro zavírací nože s pojistkou a délkou čepele 7-9 cm je zde zvláštní ujednání - pokud čepel tohoto nože je nejméně 14 mm široká a nevykazuje žádnou ruční ochranu, je vlastnictví a nošení tohoto kapesního nože legální.

Maďarsko 🇭🇺

Zakázané jsou nože s čepelí delší než 8 cm na veřejných místech, pokud ovšem pro nůž není odůvodnění (sport, práce, každodenní činnost). Automatické nože, vrhací hvězdice a balistické nože (na pružině) jsou zakázány bez ohledu na délku ostří. Při porušení zákona pokuta až 50 000 HUF. Držení nožů doma a jejich přeprava v bezpečném obalu je povoleno.

Německo 🇩🇪

Orientační přehled zakázaných sečných a bodných zbraní:

  • Jednoručně otvíratelné nože s pojistkou (bez omezení délky čepele)
  • Nože s pevnou čepelí delší než 12 cm
  • Motýlkové nože (Butterflymesser) – skládací nože s dvojdílnou sklopnou rukojetí
  • Vystřelovací nože (Springmesser) s čepelí vycházející směrem dopředu
  • Vyhazovací nože
  • Boxer-nože jakož i pěstní nože (Faustmesser)

Výjimku u pěstních nožů představují nože majitelů loveckých lístků a u povolání zpracovávajících kůži a kožešinu.

Kapesní nože jsou v zásadě povoleny – rozhodující je účel a užití nože. Výslovně povolené jsou nože s jednostranně nabroušenou čepelí, jejíž délka je kratší než 8,5 cm.

Povolené jsou také vyhazovací nože, jejichž čepel vystřeluje z rukojeti ze strany a:

  • není delší než 8,5 cm,
  • ve svém středu vykazuje minimálně šířku 20 % své délky,
  • není oboustranně naostřená a
  • má spojitý hřbet, který se směrem k ostří zužuje.

Povoleny jsou rovněž záchranné nože (řezače pásů).

Polsko 🇵🇱

Dříve platil zákaz pro všechny nože s čepelí delší než 10 cm. Tento zákon byl ale v roce 2002 zrušen. Teď by měly být všechny nože bez omezení. Ale není doporučeno delší nože ve městech nějak více ukazovat.

Zakázány jsou všechny typy mečů.

Přísný zákaz vývozu nožů ze země vyrobených před rokem 1945.

Norsko 🇳🇴

V městech nejsou povoleny žádné nože, ale mimo města je to úplně jedno, můžete ho nosit i viditelně, protože většina Norska je ráj pro outdooristy.

Rakousko 🇦🇹

Nošení nožů je zakázáno do škol, veřejných budov a na veřejné akce (koncerty, sportovní události) bez povolení pořadatele.

Je zakázáno vlastnictví nebo nošení nožů, které přesahují legitimní lovecké a sportovní potřeby, nebo jsou maskované jako jiný předmět. Nože určené přímo proti lidem (např. bajonety) jsou zakázány nebo vyžadují zvláštní povolení.

Rusko 🇷🇺

V Rusku to je tak, že na každý nůž se vydává znalecký posudek podle určitých pravidel: délka čepele, šířka, velikost záštity apod. A zdaleka ne každý nůž se nosí na povolení.

Řecko 🇬🇷

Zde se nesmí nosit nože pouze při veřejných akcích.

Slovensko 🇸🇰

V SR je možné nosit jakýkoliv nůž i viditelně, ale ze správaní člověka nesmí být zjevné, že se má použít na násilí nebo hrozbu násilím. Tzn., že teoreticky může mít člověk i v městě 30 cm nůž viditelně za opaskem, ale pokud nevyvádí, je to po právní stránce v pořádku. Lidé okolo by ale takový názor asi nesdíleli.

Slovinsko 🇸🇮

Zakázány jsou vrhací nože, vystřelovací nože, prodloužené dýky, jakékoliv nože s dvojitým ostřím a také nože připomínající jiné předměty. Rovněž jsou zakázány všechny předměty, které mohou vést k útoku.

Španělsko 🇪🇸

I ve Španělsku jsou určité typy nožů zakázány. Jsou to například motýlkové nože (balisongy), nože s automatickým otevíracím mechanismem, tzv. fantasy nože, karambity, nože připomínající jiné předměty a dýky, jejichž čepel je delší než 7 cm. Nošení a vlastnictví pevných nožů je povoleno. Zavírací nože jsou legální, pokud je délka čepele kratší než 10 cm. Během transportu musí být nože zajištěny tak, aby nedošlo k jejich přímému dosahu.

Švédsko 🇸🇪

Ve Švédsku platí zákaz pro motýlky (balisongy), stilety, dýky, meče, šavle, vystřelovací nože. Účelné nošení, tzn. služební použití, rybolov, kempování, lov je povoleno.

Švýcarsko 🇨🇭

Ve Švýcarsku platí velmi speciální pravidla týkající se vlastnictví nožů. Zakázány jsou vrhací nože, motýlkové nože (balisongy) a tzv. fantasy nože. Dále platí, že nože jsou považovány za zakázané zbraně, pokud mají jednoruční obslužný mechanismus (je jedno jestli automaticky nebo manuálně otvíratelný) a jejich celková délka v otevřeném stavu je více jak 12 cm, nebo mají čepel delší než 3 cm. To znamená, že jednoruční zavírací nůž s délkou čepele 5 cm je zakázaný.

Ukrajina 🇺🇦

Na základě dosavadních zkušeností se nedoporučuje turistům cestovat na území Ukrajiny se slzným plynem ve spreji. Totéž je možno říci o dovozu nožů, s nimi není zakázáno cestovat, ale vyžaduje-li to jejich charakter - je nutné povolení k jejich držení. Vzhledem k tomu, že v tomto případě záleží na názoru jednotlivých pracovníků příslušných ukrajinských orgánů - doporučuje se na území Ukrajiny raději např. s loveckými noži vůbec necestovat.

Velká Británie a Irsko 🇬🇧

V Anglii platí "offensive weapon act", který veškeré předměty, jež by mohly být zaměněny se zbraněmi, klasifikuje jako zakázané. Do tohoto zákona spadají jak všechny nože, tak i broušená a špičatá nářadí. Tyto předměty nesmí být nošeny na veřejnosti a zvláště ne ve městech. S tím samozřejmě souvisí i zákaz vystřelovacích nožů, motýlků (balisongů), opaskových nožů, nožů z pevného plastu atd. Je povoleno nošení jednoduchého zavíracího nože bez aretace do 3 palců např. při práci, rybaření nebo kempování. Přesto opět velice záleží na posouzení úředníků. Zajištění nože během transportu je samozřejmostí.

Každá země má své specifické zákony a omezení, proto je důležité vždy se informovat před cestou či nákupem nože. 💼🗺️

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz