Nejběžnější chyby při výběru nože a jak se jim vyhnout

Nože jsou neocenitelnými nástroji v mnoha oblastech vašeho života, od každodenního použití v kuchyni přes občasné oloupání jablka, až po bushcraftové aktivity v přírodě. Správně vybraný nůž může být vaším spolehlivým partnerem, proto jeho výběr nepodceňujte. V tomto článku se podíváme na nejběžnější chyby, kterých se lidé často dopouštějí při výběru nože a jak se jim vyhnout.

1. Účel použití nože 🍴

Jednou z nejčastějších chyb je nesprávný výběr nože na základě účelu. Pokud hodláte nůž používat v kuchyni, měli byste zvážit, jaký typ nože potřebujete, zda  univerzálnější, kterým zastanete většinu prací, nebo nějaký speciální - například na krájení pečiva, vykošťování či plátkování. Důležité je i to, aby vám nůž "sedl" a to ať už svou vahou, nebo typem a tvarem rukojeti. Dobrý a kvalitní nůž je investicí na celý život a je tedy důležité, aby jste s nožem rádi pracovali a líbil se vám.

2. Výběr materiálů 🔍

Věnujte se výběru materiálů, zejména oceli použité v čepeli. Zde existuje mnoho variant - běžné nože konstrukce z jednoho kusu oceli (Honyiaki) bývají z ocelí měkčích, které jsou houževnaté ale nedrží ostří tak dlouho. Oproti tomu nože s řezným jádrem - tzv. třívrstvé sendviče (SanMai) mají vložené jádro z extra tvrdé oceli, která umožňuje nízký úhel brusu a tudíž výtečnou retenci do krájené suroviny a dlouhotrvající ostrost. Nejkvalitnější oceli jsou ty s vysokým obsahem uhlíku, tyto oceli ale nejsou nerezové, při používání patinují, což je jejich přirozená vlastnost. Důležitým aspektem při výběru nože je i materiál rukojeti - střenky nože. Pokud preferujete přírodní materiály jako je dřevo, mějte vždy na paměti, že například v případě vystavení dlouhodobé vlhkosti může dřevo bobtnat (schválně zde nezmiňuji myčku na nádobí, to je hřbitov vašich nožů). Oproti tomu materiály na bázi plastu jsou daleko odolnější a houževnatější.

3. Ignorování údržby a broušení 🔪

Nože vyžadují pravidelnou údržbu a broušení, aby zůstaly ostré a funkční. Chyba je ignorovat tuto důležitou část péče o nůž. Mějte vždy na paměti, že zatímco kvalitní nůž vydrží déle, neznamená to, že se nikdy neopotřebuje. Proces broušení je vlastně obroba materiálu, při které dochází k mírnému úběru čepele. Nejmenší úbytek je vždy při ručním broušení na vodních kamenech, kdy jde o setiny milimetru, oproti tomu broušení na vysokootáčkové pásové brusce vás může připravit až o několik milimetrů. Proces broušení vždy oddálíte opakováním oživování ostří na ocílce.

4. Nákup podle vzhledu než funkce 🎨

Někdy se lidé rozhodnou pro nůž na základě jeho estetického vzhledu a designu, místo aby brali v úvahu jeho praktické vlastnosti. I když je vizuální stránka důležitá, nedoporučujeme dávat ji na první místo před funkčností.

5. Nedostatečná konzultace s odborníky nebo recenzemi 📚

Nakonec je chybou, když lidé nedbají na rady odborníků nebo recenze od zákazníků. Před zakoupením nože si dejte čas prozkoumat různé možnosti a přečtěte si názory ostatních, kteří daný nůž již vlastní.

Pokud se vyvarujete těmto chybám a pečlivě zvážíte své potřeby, můžete si být jisti, že váš nůž bude spolehlivým nástrojem pro mnoho let. Vyberte nůž, který vám bude sloužit a splní vaše očekávání. 

Pokud máte nějaké otázky ohledně výběru nože nebo potřebujete konkrétní rady, neváhejte se obrátit na naše odborníky. Jsme tu, abychom vám pomohli najít ten pravý nůž pro vaše potřeby! 😊🔪

 

 

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz